Srpska pravoslavna crkva i vjernici širom zemlje 12. jula slave Petrovdan, veliki praznik posvećen Svetom Petru, apostolu koji je prvi priznao Isusa Hrista kao Sina Božijeg. Ovaj dan zauzima posebno mjesto u srcima pravoslavnih vjernika, a povezan je s bogatim običajima, vjerovanjima i simbolima koji se već generacijama prenose s koljena na koljeno.

  • Petrovdan je vrijeme kada ljudi odaju počast svetitelju za kojeg se vjeruje da drži ključeve od raja i odlučuje ko će ući u carstvo nebesko. Prema starom predanju, Sveti Petar je postavio kovača na Mjesec da ga okuje i sačuva za ljude, dok se Nebeska slama (Mlečni put) i Nebeski krst (sazviježđe Labuda) smatraju njegovim nebeskim simbolima.

Običaji koji daju toplinu prazniku
Slavlje Petrovdana počinje još uoči praznika, kada se u mnogim krajevima pale velike vatre poznate kao lile. Ovaj običaj simbolizuje svjetlost, pročišćenje i zaštitu od zlih sila. Djeca i mladi prolaze selima s upaljenim lilama, obilazeći dvorišta i okupljajući se oko vatre uz pjesmu i smijeh. Dim i plamen ovih vatri vjeruje se da donose blagoslov kući i domaćinstvu.

Na jutro Petrovdana, u prošlosti su čobani pleli vijence od cvijeća i trave, stavljajući ih stoci na rogove kao znak zaštite od bolesti i nesreće. Ovaj čin bio je simbol blagoslova i prizivanja plodnosti za domaćinstvo.

  • Postoji i vjerovanje da Sveti Petar na ovaj dan dijeli jabuke djeci u raju. Majke koje su izgubile svoju djecu, iz poštovanja prema ovom običaju, na Petrovdan ne jedu jabuke jer vjeruju da bi time mogle uskratiti svoju djecu u raju za dar svetitelja.

Na praznik se poštuju i posebna pravila koja se odnose na odnos prema jabukama. Jabuke se ne smiju sjeći nožem, lupati jedna o drugu niti bacati, jer se vjeruje da bi takvo nepoštovanje moglo izazvati nevrijeme i nesreću u kući. Umjesto toga, žene često pripremaju pitu od jabuka i dijele je djeci i ukućanima kao znak ljubavi i zajedništva.

Dan molitve i darivanja
Petrovdan je dan kada se vjernici uzdržavaju od teških poslova. Na ovaj praznik se ne radi u polju niti se obavljaju fizički zahtjevni poslovi. Vrijeme se posvećuje molitvi, porodici i prisjećanju na život i djelo Svetog Petra. U mnogim kućama majke i bake peku kolače i daruju ih djeci i gostima, vjerujući da darivanje donosi sreću i obilje.

  • U narodu postoji i vjerovanje da Sveti Petar na ovaj dan obilazi ljude i gleda ko ima otvoreno srce i spremnost za dobro. Zato je običaj da se tog dana pokaže darežljivost i dobrota, kako bi kuća bila blagoslovljena zdravljem i mirom.

Sveti Petar, kao apostol i mučenik, bio je poznat po svojoj nepokolebljivoj vjeri i odanosti Hristu. Njegova misija i danas inspiriše vjernike da istraju u dobru, mole se za oproštaj grijeha i grade život na temeljima ljubavi, praštanja i istine.

Za pravoslavne vjernike, Petrovdan je dan radosti, nade i duhovne povezanosti s Bogom. Običaji i vjerovanja koji prate ovaj praznik daju mu posebnu toplinu i podsjećaju na vrijednost vjere, zajedništva i očuvanja tradicije.